Design a site like this with WordPress.com
Začíname

Európske top kluby zakladajú superligu, časť z nich už vystúpila z ECA

Šesť anglických, tri španielske a tri talianske veľkokluby už podnikli kroky k vytvoreniu takzvanej Európskej Super Ligy, časť z nich už vystúpila z Európskej klubovej asociácie. V praxi to znamená, že už si nezahrajú žiadnu súťaž organizovanú organizáciou UEFA.

Medzi dvanásť zakladajúcich členov patrí Arsenal, Chelsea, Liverpool, oba celky z Manchestru, Tottenham, Barcelona, madridský Real aj Atlético, Juventus Turín a obe mužstvá z Milána. K týmto tímom sa majú pridať ešte ďalšie tri zakladajúce tímy. V lige by malo hrať ešte ďalších 5 klubov, ktoré by sa do nej kvalifikovali na základe ich sezónnych výsledkov.

Podľa dostupných informácií bude tímto tímom zakázané zúčastniť sa akejkoľvek súťaže pod patronáton UEFA. Anglická Premier League, španielska La Liga a aj talianska Serie A odsúdili snahu vytvoriť “elitistickú” súťaž, veriac že by ohrozila integritu anglického, španielskeho a talianskeho futbalu a výrazne znížila ich sledovanosť, čo by sa samozrejme odrazilo aj na príjmoch všetkých ostatných klubov. Hovorí sa dokonca aj o diskvalifikovaní klubov z prebiehajúcej sezóny. Ak by k nemu došlo, znamenalo by to, že vedenia v Španielsku by sa ujala Sevilla, Inter by si nedokráčal pre taliansky titul a prvé miesto by zdedila Atalanta, a o anglický titul by sa pobil Leicester s West Hamom. Absurdné je aj to, že napríklad taký Leeds, momentálne desiaty, by sa zo dňa na deň dostal na priečku zabezpečujúcu Ligu Majstrov.

Samotným hráčom dokonca hrozí zákaz reprezentovať svoju krajinu v zápasoch organizovaných FIFA aj UEFA.

Spustila to zlá finančná situácia

Podľa vyjadrenia, ktoré bolo publikované na webovej stránke Arsenalu, bola motívom k vytvoreniu tohoto formátu finančná nestabilita spôsobená globálnou pandémiou. Bodaj by k tomuto kroku nedošlo, veď každý klub si má ešte pred plánovaným začiatkom súťaže v auguste 2021 prísť na slušný balík peňazí. Podľa dostupných informácií sa má jednať o vyše 400 miliónov eur pre každého účastníka. V spoločnom vyjadrení, ktoré okrem Arsenalu na svojich weboch publikovali už aj ostatní účastníci to potvrdzuje informácia, že medzi kluby bude prerozdelených 3,5 miliardy eur.

No a kto bude túto súťaž financovať? Podľa potvrdených informácií tlačovej agentúry bude finančným pilierom súťaže americký gigant na finančnom trhu JP Morgan.

Fanúšikovia zúria, vyzývajú k podpore svojich miestnych klubov

Už od oznámenia novej ligy sa na sociálnych sieťach rozpútala spúšť. Ľudia pod facebookovými príspevkami zanechávajú nahnevané reakcie a píšu komentáre plné hnevu, frustrácie a sklamania. Na Twitteri sa objavili výzvy, aby sme začali podporovať svoje lokálne kluby, pretože tie utrpeli počas koronakrízy najviac a zaslúžia si podporu fanúšikov.

Nie som nadšený z tejto správy. Európska Super Liga spôsobí smrť menších klubov hrajúcich v dotknutých ligách. Pokiaľ si odchádzajúce kluby so sebou zoberú aspoň časť sledovanosti, bude to znamenať, že si vezmú aj časť príjmov. Pre niektoré kluby, ktoré aj kvôli korone zápasia o finančné prežitie to môže znamenať koniec. Či to bude pomalý a bolestivý, alebo rýchly a bez bolesti, to sa ešte nedá tak ľahko povedať.

Na druhú stranu, pokiaľ fanúšikovia začnú vo veľkej miere podporovať tieto menšie kluby, znamenalo by to menej príjmov pre superligu a tým pádom by bolo ťažšie súťaž udržať pri živote, aj napriek financovaniu amerických biznismenov. Ale to sú len také moje špekulácie.

Fanúšikovia nie sú spokojní a dajú to svojim klubom poriadne vyžrať. Avšak na špekulácie je predsalen priskoro. Až potom, čo budeme mať k dispozícii čísla čierne na bielom, budeme múdrejší.

K situácii sa vyjadril aj Kristián Beňuška, člen tímu Na Tribúne:

“Už dlhšiu dobu som bol zástancom nápadu na superligu. Som totiž veľký fanúšik NFL či NBA a páči sa mi ich systém. Avšak uvedomujem si, že futbal mal iný vývoj ako americké športy a superliga by znegovala všetko čo sa doteraz budovalo. Preto zatiaľ nie som fanúšikom tohto formátu. Nie som však ani za bojkot ligy či dokonca jednotlivých klubov zo strany fanúšikov. Zaujíma ma však, či vytvorenie superligy bude znamenať aj zjednotenie pravidiel na prestupy či zavedenie platového stropu pre kluby, alebo ide výlučne o súťaž, v ktorej bohaté kluby zarobia ešte viac. Nápad na super ligu vôbec nie je novinkou a UEFA nad tým dlho zatvárala oči a robila úpravy tak, aby boli všetci(veľké kluby) spokojní. Nepomohlo to. Z toho, čo zatiaľ vieme nechcem robiť unáhlené závery a počkám si na viac informácií. Mám veľmi zmiešané pocity, môže to byť totiž veľmi zlý krok alebo futbalová revolúcia. Iba jedno však viem na isto, futbal ako ho poznáme sa navždy zmení”.

Advertisement

Autor Branislav Bihary

Som študent žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Nie som veľmi nadaný športovec, ale aj napriek tomu ma šport baví. Medzi moje najobľúbenejšie športy patrí futbal, hokej a motošport.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: