Kalendár závodov F1 sa rozširuje o ďalšie ikonické okruhy

Závodný kalendár tohtoročného šampionátu Formule 1 sa rozšíril o ďalšie tri Veľké ceny. Diváci si opäť budú môcť vychutnať závody na dvoch klasických okruhoch Nurburgring a Imola, a po 24 rokoch sa do rozpisu závodov vracia Veľká cena Portugalska, avšak jazdiť sa bude na trati v Portimao.

Formula One Management o tom informovala v piatok prostredníctvom sociálnych sietí a webovej stránky formula1.com. Po Veľkej cene Ruska a závodnom víkende na okruhu Mugello v Taliansku sa tak jedná o ďalšie rozšírenie náhradného kalendára, ktorý bol odobrený kvôli celosvetovej pandémii COVID-19.

Návrat do San Marína

Do San Marína sa týmto aspoň na jednu sezónu vracia Formula 1 po 14 rokoch. Imola sa počas dvadsiatich piatich rokov stala neodmysliteľnou súčasťou šampionátu a o to ťažšie sa fanúšikom znášal fakt, že po roku 2006 sa tu už žiadna Veľká cena neodohrala. V období od 1981 do 2006 sa diváci stávali svedkami súbojov Alaina Prosta s Ayrtonom Sennom či dominanciou Michaela Schumachera (ktorý tu vyhral až 7 krát!). Pre zanieteného fanúšika je nezabudnuteľná smutná Veľká cena San Marína 1994, kedy na trati vyhasli dva životy – Rolanda Ratzenbergera a trojnásobného majstra sveta Ayrtona Sennu.

Tento bezmála 5 kilometrov dlhý okruh s 21 zákrutami je jeden z mála veľkých medzinárodných okruhov, na ktorých sa jazdí v protismere hodinových ručičiek.

Diváci sa dočkajú súťažného víkendu 31.októbra, avšak len v dvojdňovom formáte – ako bude vyzerať rozloženie tréningov, kvalifikácie a závodu, ešte nebolo rozhodnuté.

Naspäť ku kolíske nemeckého motošportu

Ďalšou traťou, ktorá bude opäť hostiť závody F1 je Nurburgring, 5 148 metrový okruh ležiaci necelých 90 kilometrov južne od Kolýna nad Rýnom. Naposledy sa tu jazdilo v roku 2013 a pred domácimi fanúšikmi tu triumfoval Sebastian Vettel, ešte vo farbách Red Bullu.

Pôvodne sa závodilo na okruhu pozostávajúcom z 22,8 kilometrového Nordschleife a Sudschleife, ktorý meral 7,7 kilometra. Tento “layout” sa pre potreby Veľkej ceny F1 používal do 1976. Práve v tom roku došlo k skoro fatálnej nehode Nikiho Laudu, a aj vďaka nej sa rozhodlo, že trať nespĺňa bezpečnostné štandardy pre Grand Prix.

Od roku 1977 sa Veľká cena Nemecka striedavo konala na novo vybudovanej “GP Strecke” a na Hockenheim Ringu.

Na Nurburgringu sa od spomínaného incidentu jazdilo len štyrikrát (1985, 2009, 2011, 2013).

Po siedmich rokoch sa teda diváci aj jazdci môžu tešiť na piatu Grand Prix, ktorá sa odohrá na Nurburgringu. Jazdiť sa bude 9. až 11.októbra.

Klasická Grand Prix na novom okruhu

Formula One Management ďalej informovala aj o pridaní Veľkej ceny Portugalska, ktorá sa uskutoční po 24 rokoch na okruhu Portimao, na ktorom si monoposty F1 odkrútia svoju premiéru.

Portugalská Grand Prix má v histórii šampionátu svoje miesto, konala sa už medzi rokmi 1951 a 1960 na mestskom okruhu Boavista v Porte a v lisabonskom Monsanto.

Po 24 ročnej pauze sa do Portugalska efjednotka vrátila, a od roku 1984 Veľkú cenu hostil okruh Estoril. Posledný závod sa tu uskutočnil v roku 1996, kedy vyhral Jacques Villeneuve. Najviac víťazstiev tu zaznamenali dvaja jazci, Alain Prost a Nigel Mansell tu dokázali obaja triumfovať po trikrát.

V Portugalsku sa po ďalších 24 rokoch rozburácajú motory monopostov F1, tentokrát však na spomínanom okruhu Portimao. Portimao je dlhý 4,6 kilometra a má 15 zákrut.

Veľká cena Portugalska sa uskutoční v predposledný októbrový víkend, to znamená 23. až 25.októbra.

Po talianskom Mugelle teda do kalendára pribudol ďalší okruh, na ktorom sa ešte Formula 1 nejazdila.

Autor Branislav Bihary

Som študent žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Nie som veľmi nadaný športovec, ale aj napriek tomu ma šport baví. Medzi moje najobľúbenejšie športy patrí futbal, hokej a motošport.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: