ROZHOVOR: Marián Chobot z FC Nitra

Autori:Kristián Beňuška; Branislav Bihary

Dnes sme si pre vás prichystali rozhovor s mladým krídelníkom FC Nitra a reprezentantom Slovenska do 21 rokov, Mariánom Chobotom.

Ahoj Majo.

“Ahojte”.

Najprv na úvod skús naším čitateľom povedať niečo o sebe. Máme pripravených pár krátkych otázok. Aké je tvoje obľúbené jedlo?

“Kačička s kapustou a knedľou. Najmä keď sú u nás hody”.

Obľúbená farba?

“Modrá”.

Obľúbený hudobný žáner?

“Hip-hop alebo latino”.

Obľúbený futbalový klub mimo FC Nitra?

“Bayern Mníchov”.

Začneme asi najviac čerstvou udalosťou tvojej futbalovej kariéry, baráž s Dubnicou. Je to síce klišé otázka ale opíš našim čitateľom tvoje pocity z dvojzápasu.

“Prvý zápas, samozrejme zlý pocit. Chceli sme vyhrať, no bohužiaľ sa nám to nepodarilo. Našťastie sme ale neinkasovali. Po zápase bol tréner veľmi zlý a povedal nám pár slov do duše. My mu samozrejme nemôžeme nič vyčítať. Do druhého zápasu sme však nastúpili na úplne iné otáčky, s oveľa väčším nasadením. Začali sme zápas oveľa agresívnejšie a aj sme ho do polčasu rozhodli. Určite sme chceli aj druhý polčas rovnako hrať, nepodarilo sa ale zvládli sme ho a v 90.minúte sme to potvrdili na 3:0”.

Aká bola fanušikovská podpora na tomto zápase?

“Bola veľmi veľká. Z mojej rodiny boli podporiť takmer všetci a bolo to naozaj super”.

Ako pomohol príchod Galáda pred touto barážou?

“Tak keď som sa dopočul, že nás ide zachrániť pán tréner Galád, bol som veľmi šťastný. Už som pod jeho vedením pôsobil, takže som vedel čo nás čaká. Priniesol novú motiváciu, novú energiu a bolo to vidieť. Som rád, že nám pomohol zachrániť sa”.

footballdatabase.eu

Teraz pôjdeme do tvojej futbalovej minulosti. Tiež možno klišé otázka ale položím ju aj tak. Kto alebo čo ťa priviedlo k futbalu?

“Tak vyrastal som vo futbalovej rodine. Priviedol ma k tomu asi môj starký spolu s ocinom. Bez nich by som nebol tam kde som, keďže ma neustále podporovali a dodnes podporujú. Veľmi im za to ďakujem.”

Mal si nejaký futbalový vzor?

“No začal som pozerať futbal v televízii v tom čase, keď som začal s futbalom. Sledoval som najmä Lionela Messiho, ktorého aj doma dedko s otcom ospevovali. Neskôr som potom sledoval aj Arjena Robbena, kridelníka, ľaváčika, ktorého hra sa mi tiež nesmierne páčila.”

Opíš nám tvoju cestu z Urminiec do Nitry a tvoje mládežnícke časy.

“Mal som asi 6 rokov, keď som začal hrať v Urminciach. Potom som prešiel do Topoľčian, kde som hral 3 roky, tam som spoznal Davida Šipoša, s ktorým hrávam doteraz. Potom keď som mal 12 rokov som prestúpil do Nitry do školy a teda od U13 pôsobím tu v Nitre”.

Aké boli začiatky v tej U13 v Nitre?

“No začiatky boli ťažké. Chalani ma najskôr nechceli prijať. Neviem asi som sa im nepáčil. Bolo to náročné a mal som aj pochybnosti zo začiatku, či tam zostať. Ale vydržal som to a chalanov to asi omrzelo(smiech) a prijali ma medzi seba.”

V sezóne 2016/17 si okúsil prvý krát UEFA Youth League, keď si cestoval s mužstvom do Malagy. Tam sa hralo na štadióne La Rosaleda, ktorý má kapacitu vyše 30 000 miest. Aký dojem na teba spravila táto súťaž, štadión?

“Bolo to niečo neskutočné, pre mňa nové a výnimočné. Cestovanie a všetko okolo toho. Je to zážitok, ktorý si budem navždy pamätať. Štadión bol naozaj krásny. Nakoniec som z lavičky do zápasu nezasiahol ale aj tak to bolo neuveriteľné”.

V sezóne 2017/18 si však už bol v základe Nitry pre UEFA Youth League a dostali ste sa ešte ďalej v tejto súťaži ako sezónu predtým. Prešli ste cez Skhendiju Tetovo, Šachťor Soligorsk až k zápasu s Feynoordom Rotterdam. V Severnom Macedónsku si dal aj gól. Ako si pamätáš na ten zápas?

“Áno tam som skóroval. Bol to veľmi náročný zápas. Prvý polčas sme však hrali veľmi dobre a v druhom sa to otočilo, bolo vidno, že majú tiež veľkú kvalitu. Nakoniec sme to zvládli a postúpili sme”.

Potom ste odohrali ťažký dvojzápas so Šachťorom Soligorsk, kde ste otáčali z 0:2, doma ste však vyhrali 3:0, ako si spomínaš na tento zápas?

“No na ten prvý veľmi zle, ihrisko bolo podmočené, ťažko to vôbec nazvať ihriskom. To bola skôr roľa. A hralo to domácim do kariet, dali nám dva góly z penált. To nás ale nepoložilo a doma sme ukázali, že máme kvalitu, a že sme lepší ako oni”.

Samotný zápas s Feynoordom ste odohrali v Zlatých Moravciach, teda nie doma v Nitre, kvôli rekonštrukcii štadióna. V závere zápasu mohol dokonca váš brankár vyrovnať.

“Áno to je pravda. Na konci zápasu sa Robo Baláži, ani neviem ako sa k nemu tá lopta dostala, ocitol v šanci, kde mohol vyrovnať na 3:3. Ja osobne si myslím, že ak by sme vyrovnali penalty by sme zvládli. Boli sme namotivovaní. Robovi vtedy išla ozaj karta v bráne, takže verím, že penalty by zvládli ale škoda toho. Mrzelo ma, že som nemohol nastúpiť a pomôcť chlapcom”.

nitraden.sk

Prečo si nemohol nastúpiť? Bolo v tom zranenie?

“Áno mal som vtedy problémy s pätou. Mám tam výrastky. Neskôr sme prišli s asistentom trénera na riešenie. Klasická kopačka ma tlačila ale keď mi špeciálne vyrezali diery na kopačkách, na päte, už ma to netlačilo a mohol som hrať. Mrzí ma, že sme to nezistili o niečo skôr. Mohol som chalanom pomôcť”.

Toto pôsobenie v UEFA Youth League pomohlo mnohým chalanom sa presadiť aj v A-mužstve. Ty sám tam pôsobíš od sezóny 2018/19, teda nasledujúcej. Aký je rozdiel medzi juniorským futbalom a tým seniorským? Ako si to vnímal ty?

“Bol to naozaj veľký skok. To sa nedá ani porovnať rýchlostne, súboje, tempo hry. Je to o tri triedy vyššie. Preto je dôležité aby kluby mali aj svoje B-mužstvo, v ktorom sa môžu chlapci z U19 rozohrať. Je to kvôli tomu aby sa rozohrali v seniorskom futbale. V Nitre je 3.liga a aj bola keď som si prešiel B-čkom ja. Naozaj mi to osobne dosť pomohlo. Tá 3.liga je naozaj kvalitná, najmä tie najlepšie mužstvá. Je to naozaj dobrá cesta, cez to B-čko ako sa pripraviť do A-čka”.

Za dve sezóny v nitrianskom tíme si vo Fortuna lige čelil asi všetkým súperom. Proti komu sa ti hralo najlepšie, možno najhoršie?

“Najlepšie sa mi hrá proti top mužstvám ligy. Ak mám teda menovať tak Slovan, Žilina, Dunajská. Je to väčšia motivácia hrať proti nim a navyše tie zápasy proti tímom zo spodu sú veľmi súbojové, často nepekné, nedostávam veľa lôpt. Je to taký futbal, že sa behá hore-dole”.

Ako sme už spomínali, navštívil si štadión v Malage s kapacitou vyše 30000. Na Slovensku však začínajú tiež rásť pekné štadióny. Aký dojem na tebe zanechali napríklad Tehelné pole alebo trnavská City Arena?

“Je to výborný pocit hrať na takom štadióne. Škoda, že sú často poloprázdne. Tak či tak je to ale zážitok, najmä na Slovane, kde som hral zatiaľ iba raz.

Poďme sa pozrieť k vám do kabíny. S kým sa tak najviac bavíš? Kto je najväčší zabávač? A kto je v kabíne DJ?

“Najviac sa bavím s chalanmi z mojej kategórie, s ktorými som vyrastal futbalovo. Napríklad Dominik Guláš, s ním hrám od U13. Ale bavím sa s každým, v kabíne je skvelá partia. Zabávači? Asi najväčšími boli Martin Kuciak alebo Palo Fakraš, ktorí vedeli zasrandovať ale aj skvelo motivovať a povzbudiť. No a DJa robí väčšinou najmladší. Samozrejme, keď vyberie zlú pesničku tak mu to kabína dá zlíznuť(smiech).”

Keďže to boli najmä starší voči mladším, kto motivuje a odovzdáva rady. Dnes po dvoch sezónach si aj ty taký voči mladším spoluhráčom?

“Tak samozrejme ono to tak funguje. Čo viem to odovzdám. Chalani sú predsa ešte neskúsení. Nehovorím, že ja som nejaký lumen(smiech) ale tak toľko, koľko môžem a viem tak odovzdám ďalej.”

Ak by si mal nejaký futbalový sen, naozaj niečo, kľudne aj nereálne, čo by si chcel dokázať. Čo by to bolo?

“Tak asi obliecť dres Bayernu Mníchov, vstúpiť na ten štadión a zahrať si s nimi. A ak už nie tak aspoň si zahrať Bundesligu”.

Takže ťa to ťahá do Nemecka? “Šprechenzidojč”(zdôrazňujúc zlú výslovnosť)?

“Nie to vôbec. Ale keď by sa mi to už podarilo tak by som bol nútený “šprechovať”(smiech)”.

Ty máš za sebou už aj nejakú reprezentačnú kariéru. Opíš nám aké to je v reprezentácii?

“Tak ja osobne si zrazy repre veľmi užívam a teším sa na ne. V repre sme skvelá partia, je tam výborný realizačný tím. Donedávna tréner Guľa trénoval, než odišiel do Plzne. Bolo skvelé pod ním hrať. Samozrejme sa teším aj na spoluprácu s nový trénerom, pánom Kentošom.”

My ti samozrejme želáme veľa ako aj klubových tak reprezentačných úspechov. Na záver ešte také otázky na voľnejšiu nôtu. Kvôli prerušeniu sezóny a aj predčasnému ukončeniu niektorých ligových turnajov sa nebude odovzdávať Zlatá lopta. Komu by si ju udelil za tento rok?

“Myslím, že najväčší favoriti sú vždy, pre mňa dvaja najlepší futbalisti na svete, Messi a Ronaldo. Ja osobne by som to ale doprial viacej Messimu, ktorý bol vždy mojim vzorom”.

Čo napríklad Robert Lewandowski z Bayernu?

“Áno, ten tiež mal fantastickú sezónu a veľmi sa mu darilo”.

Máš nejakú vtipnú príhodu spojenú s futbalom ?

“Asi na repre zraze to bolo, ja ako nováčik som nevedel ako to tam chodí. Tréner dal výklus a kapitán zahlásil, že budeme cúvať. Tak som začal cúvať a vôbec som sa nepozeral za seba kam cúvam. No a jeden z chalanov si kľakol a ďalší ma postrčil jeho smerom, takže som spadol na zadok(smiech). Odvtedy si vždy pri cúvaní dávam pozor a obzerám sa za seba(smiech)”.

hmpsport.sk

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: