Príbehy, ktoré píše futbal #1: Uruguaj 1930

Zdroje: fifa.com; wikipedia.org; skysport.com

Všetci máme radi príbehy o tom, že nie vždy vyhráva sila a počet, že srdce a vôľa ich prekonajú. Príbeh Dávida a Goliáša, príbeh o mocnom Achillovi, ktorý bol dokonalý a nezraniteľný a jedinou slabinou bola päta. Podobný príbeh napísal aj futbal. Uruguaj ako krajina, ktorá má iba 3,5 milióna obyvateľov, dokázala dosiahnuť na futbalový Olymp, na najvyššiu métu ako môže krajina vo futbale dosiahnuť, vyhrať Mundial-Majstrovstvá sveta. A to hneď dvakrát. Dnes nás však zaujíma turnaj, ktorý vrcholil na Estadio Centenario v Montevideu. Hoci som spomínal príbeh Dávida a Goliáša, uruguajský tím nebol ani jedným ani druhým…

Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Estadio_Centenario
Počiatky futbalu v Uruguaji

Prapočiatky futbalu v tejto neveľkej juhoamerickej krajine sa viažu s príchodom Angličanov. Britskí imigranti si so sebou do Uruguaja priviezli aj loptovú hru, ktorá nadchla každého kto ju videl. Za otca urugajského futbalu sa považuje William Leslie Poole. Nebol to konkrétne on, kto priniesol futbal. V čase jeho príchodu už fungovalo niekoľko amatérskych tímov, respektíve viacšportové tímy, ktoré neformálne praktizovali futbal. Poole však vdýchol tomuto športu život, bol nielen aktívnym hráčom a rozhodcom ale aj prezidentom prvej asociácie v krajine. Prvý zápas sa uskutočnil v roku 1881. Krátko na to, v roku 1891 vznikol aj prvý, teraz už vyložene futbalový tím Albion FC. Neskôr v tom roku sa pridal Peňarol. Ďalší velikán z Montevidea Nacional vznikol v roku 1899 spojením dvoch menších klubov.

Albion FC(zdroj: en.wikipedia.org)
Všetci žijú futbalom

Uruguaj si napokon adoptoval futbal ako národný šport. Čo však stálo za ich úspechom v rannom období svetových turnajov. Húževnatosť a bojovnosť na futbalovom trávniku i mimo neho zdobí La Celeste dodnes. Spomeňte si na nedávne udalosti. Suarezova verzia “božej ruky” z roku 2010, keď radšej obetoval vlastnú účasť v semifinále, akoby mal nechať tím bolestne prehrať. Risk sa vyplatil a Ghana nezvládla ani následnú penaltu a ani samotný rozstrel. Rovnako sa ten istý hráč v zápase s Talianskom o 4 roky neskôr doslova zahryzol do súpera. Samozrejme nebolo to príliš na prospech, skôr môžeme hovoriť o skrate ale všetko má súvis s tamojším temperamentom. Uruguaj až do Tabárezovej reformy hral naozaj tvrdú hru. Ak nevedeli vyhrať aspoň uštedrili pár rán. Preto bolo ťažké hrať proti reprezentácii tohoto malého národa.

Malý, veľký favorit

Pravdou je, že na začiatku som mierne zavádzal. Uruguaj nebol outsiderom, ktorý prekvapil. V skutočnosti bolo miesto šampionátu vybrané na základe urugajského úspechu na Olympijských hrách v roku 1924 a 1928, kde “nebíčkovo modrí” zvíťazili. Na svojej pôde tak boli považovaní za favoritov. To je na taký malý národ naozaj úctyhodný výkon. Hoci do turnaja mali vkročiť ako favorit, bol tu mierny tieň pochybností, kedže na turnaj pricestovali Argentínci, Brazílčania, Francúzi či v tej dobe pomerne kvalitní Američania, všetko podstatne väčšie národy. A tu je presne to, čo nás uviedlo do tohoto článku. Počet a sila nie vždy zvíťazia. Na veľkosti národa nezáleží, veď na ihrisku je aj tak iba 11 mužov v jednu chvíľu. A Uruguaj veru mal kvalitu. V mužstve trénera Suppiciho boli hráči ako Emilio Recoba, Ernesto Mascheroni alebo utočníci Juan Anselmo a Pedro Cea, ktorý bol s 5. gólmi druhý najlepší strelec turnaja.

Emilio Recoba(zdroj: auf.org.uy)
Priebeh turnaja

Uruguaj sa nachádzal v tretej skupine. Spolu s ním aj Peru a Rumunsko. Do turnaja mali La Celeste vstúpiť zápasom s Peru a zrodila sa chudobná výhra 1:0. Po tomto zápase však uruguajský útok nabral vyššie obrátky. Rumunsku naložil 4 góly a skóre 4:0 v zápase a 5:0 v skupine hovorili jasne o ambíciách domácich. Získali štyri z možných štyroch bodov. V tej dobe sa za výhru udeľovali 2 body a v prípade remízy si ich tímy spravodlivo podelili. O udeľovanie troch bodov za výhru sa zaslúžil Jimmy Hill v roku 1981. V semifinále proti Juhoslávii nebolo už možné tento rozbehnutý stroj zastaviť a po výsledku 6:1 sa uruguajský hráči dostali do finále turnaja. Tam sa stretli s Argentínou, ktorá porazila USA s rovnakým skóre a potvrdili tak, že kvalitu na titul majú. Ich strelec Guillermo Stabile mal pred zápasom už 7 gólov. Streleckú formu potvrdil aj vo finále a s 8 gólmi ovládol kategóriu najlepších strelcov turnaja. Bohužiaľ pre neho aj celé argentínske mužstvo to na výhru nestačilo. Uruguaj zvíťazil 4:2 a uchvátili pre seba prvý oficiálny titul Majstrov sveta pod hlavičkou organizácie FIFA.

zdroj: FIFATV
Mierumilovný turnaj?!

Počas Majstrovstiev sveta FIFA 1930 bol vylúčený jediný hráč. Plácido Galindo v zápase Peru proti Rumunsku bol prvým hráčom, ktorého rozhodca poslal predčasne pod sprchy. Navyše počas turnaja nebola udelená jediná žltá karta. A vlastne ani červená… Karty ako také boli futbalovému svetu predstavené až o 40 rokov neskôr v Mexiku. S nápadom prišiel skúsený rozhodca Ken Aston. Okrem toho boli farebné karty predstavené na tomto turnaji v Mexiku aj preto, že išlo o prvý turnaj Majstrovstiev sveta vysielaný farebne. Galindo bol teda vylúčený ale kartu mu nikto neukázal. Na turnaji padlo 70 gólov s priemerom 3.9 gólu na zápas.

Urugaj 1930(zdroj: fifa.com)

Uruguaj teda ako malý národ dokázal vo futbale veľké veci. Dokázali, že nerozhoduje veľkosť národa ale jeho srdce a zápal. Dokázali, že na ihrisku sú si všetci rovní a vyhrá ten najlepší. V povojnovom období dokázali vyhrať turnaj v Brazílii v roku 1950, kde už boli outsidermi vo finále proti domácemu mužstvu. Tu sa zrodilo Maracanazo- agónia na Maracane(voľný preklad z portugalčiny), kde La Celeste získali svoj druhý titul Majstrov sveta a Brazília musela čakať až do roku 1958 a na turnaj vo Švédsku. Potom však uruguajský výber na dlhé roky upadol. Obnoviť sa ho podarilo až Oscarovi Tabárezovi v rokoch 1988-1990 a 2006 až po súčasnosť. Tu sa malý národ Uruguaj opäť stal obávaným súperom. Hráči ako Forlán, Suarez, Godin či Cavani sa stali jednými z najlepších na svete. Uvidíme ako si povedú v kvalifikácii na Majstrovstvá sveta 2022 v Katare.

One thought on “Príbehy, ktoré píše futbal #1: Uruguaj 1930

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: