Do začiatku F1 zostáva 5 dní

Dnes opäť pokračujeme v začatej rubrike, v ktorej si predstavíme pár faktov z prostredia kráľovnej motošportu. V tomto krátkom príspevku si zhrnieme niekoľko zaujímavostí, ktoré sú späté s číslami 6 a 5.

Šesť titulov Lewisa Hamiltona

Na dnešnom štartovacom rošte patrí Lewis Hamilton k tým najlepším a najostrieľanejším. Koniec koncov, nadchádzajúca sezóna bude pre neho už trinástou. Svoj talent dokázal pretaviť dovedna do šiestich majstrovských titulov, z toho päť z nich získal v monoposte Mercedesu. Jeho prvý titul prišiel už v jeho druhej sezóne (sezóna 2008), kedy sa mu ho podarilo získať v pamätnom závode na brazílskom okruhu Interlagos. Vtedy reprezentoval britskú stálicu McLaren. Svoje ďalšie tituly získal v období 2014-2019, s výnimkou roku 2016, kedy sa z titulu tešil jeho tímový kolega Nico Rosberg. Hamilton má skvelú šancu v tejto sezóne vyrovnať rekord Michaela Schumachera v počte získaných jazdeckých titulov.

Slávne Monaco

Na legendárnom mestskom okruhu v Monackom kniežatstve sa konajú závody už od roku 1929. Posledných jedenásť rokov bolo tradíciou, že Veľká cena Monaka sa konala ako šiesta v poradí. Vyhrať v Monaku znamená obrovskú prestíž, a aj keď dnes monoposty nemajú na trati príliš veľa miesta na predbiehacie manévre, dnes už legendárne zákruty ako Sainte Devote, Casino či La Rasscasse sľubujú zaujímavé divadlo.

Majster s číslom 6

Odkedy si jazdci môžu sami vybrať číslo, ktoré bude reprezentovať ich meno, nosili číslo šesť iba dvaja jazdci – od tejto sezóny ho má kanadský nováčik Nicholas Latifi zo stajne Williams. Šestka však nereprezentovala nijakého jazdca od roku 2016, kedy s ním Nico Rosberg vyhral svoj jediný titul a následne ukončil kariéru.

Prvý dominujúci jazdec F1

Juan Manuel Fangio je dobre známy najmä starším generáciam. Nepochybne patrí k priekopníkom motošportu a spoločne s Ninom Farinom, Albertom Ascarim či Luigim Fagiolim tvorili prvé “superhviezdy” Formuly 1. Fangio je považovaný za najlepšieho jazdca päťdesiatych rokov. V rokoch 1951, 1954, 1955, 1956 a 1957 získal päť majstrovských titulov.

Päť víťazných monopostov

Pri legendárnych jazdcoch minulého storočia ešte zostaneme. Sir Stirling Moss je historicky vnímaný ako jeden z najlepších britských jazdcov, a určite patril k výnimočným športovcom a gentlemanom na rošte. Niektorí ho považujú za najlepšieho jazdca, ktorý nikdy nevyhral celkový šampionát. Počas svojej bohatej kariéry si pripísal 16 víťazstiev, ktoré dosiahol v piatich rôznych monopostoch – Mercedes, Maseratti, Vanwall, Cooper, Lotus a HWM.

Sezóna F1 sa pomaly blíži k jej odloženému začiatku. Do prvého tréningu Veľkej ceny Rakúska ostáva päť dní.

Autor Branislav Bihary

Som študent žurnalistiky na Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Nie som veľmi nadaný športovec, ale aj napriek tomu ma šport baví. Medzi moje najobľúbenejšie športy patrí futbal, hokej a motošport.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Začíname
%d blogerom sa páči toto: