Barca predáva Arthura, monumentálna chyba či dobrý obchod?

Prestup Arthura a Pjaniča ešte nie je oficiálne potvrdený ale tento článok je v teoretickej rovine a pojednáva o situácii, ktorá vznikne ak sa prestup uskutoční. Upozornenie: Ide o autorov názor a nemusí sa stotožňovať s tým vaším 😀 .

Brazílsky záložník katalánskeho giganta sa má sťahovať do Talianska. Obchod medzi Barcou a Juventusom má byť čoskoro spečatený. Juventus kúpi Arthura za 80 miliónov € a Barca zase bosnianského reprezentanta Miralema Pjaniča za 70 miliónov.

Kto bude víťaz tejto výmeny?

Ako fanúšik Barci so sklamaný. Arthur bol prekrstený na “nového Xaviho” veľkým množstvom fanúšikov. Mal byť dôležitým hráčom pre výstavbu “Barci budúcnosti”. Keď som sa však zamyslel nad týmto obchodom našiel som v tom aj pozitíva aj negatíva. Víťazom tohto obchodu zatiaľ bude Juventus. Záleží však na veľa faktoroch…

Faktor 1: Vek

Predaj 24 ročného hráča na úkor 30 ročného je hneď na prvý pohľad veľké negatívum. Arthur mal byť budúcnosťou. Pjanič je skvelý hráč ale nie je budúcnosťou pre blaugranas. Brazílčan má stále mnoho času sa rozohrať a mnoho sezón sa môže držať na vrchole. Otázka znie: Dokáže to však? Pravdou je, že Arthur sa neprepracoval do základu kataláncov ani u jedného z dvoch trénerov, pod ktorými hral. Rovnako sa mi nepáči ak Pjaniča označujú slovom “starý”. Okej, je starší ako Arthur ale 30-ročný hráč má pred sebou stále 3-4 sezóny na úrovni. Arthur je momentálne horším hráčom ako Pjanič, menej skúseným a stále sa učiacim hráčom. Pjanič naopak oplýva skúsenosťou a nič sa učiť nemusí. Vek teda bude rozhodujúci faktor až o 2 či 3 sezóny. Pjaničova forma možno prudko poklesne a Arthur naopak naberie skúsenosti. A možno nie… Dnes vieme len to, že Arthur má smerom do budúcnosti väčšiu perspektívu ako Pjanič. Záleží teda na uhle pohľadu. Pjanič môže v blízkej budúcnosti dať Barce viac ako Arthur. Naopak Juventusu vyhovuje beh na dlhšiu trať. Možno Arthur nebude mať taký vplyv na hru Juve v najbližšej sezóne či dvoch, ale bude hrať aj dávno po tom ako Pjanič skončí.

Faktor 2: Plány

Ako som načrtol vyššie, je ťažké odhadnúť aké sú plány tímov. Odhliadnuc od toho, že ide o krok, ktorý uzdraví najmä ekonomiku oboch tímov, celý obchod sa bude dať hodnotiť až o pár sezón. Ak má Barca v pláne predať niekoho z dvojice Rakitič/Vidal ako bolo avizované, poprípade oboch, a Pjanič má dať skúsenosť do zálohy, ktorú doplní talentovaný Riqiu Puig či rovnako talentovaný navrátilec z hosťovania Carles Aleňa, potom je dôvod odchodu Arthura odôvodnený. Napočúval som sa veľa toho, ako má Arthur “barcelonskú DNA”. A viete kto ju ešte má? Práve títo chalani,ktorí v Barcelone futbalovo vyrástli. Ak však Barca nepredá niekoho z vyššie spomínanej dvojice a starnúceho Busquetsa budú dopĺňať práve Rakitič/Vidal/Pjanič, potom má Barca problém.

Juventus má pravdepodobne takýto plán…omladiť mužstvo. Barca má vysoký priemerný vek ale na Juve sa nechytá. Pár hráčov “Starej dámy” už totiž túto dámu dobieha. Chiellini, Bonucci, Ronaldo, Higuain alebo Buffon. V poslednom zápase mala Barca priemerný vek základnej zostavy 29,9 roku a Juve v poslednom zápase 28,3. Juve však stavalo veľa mladíkov, kedže hrali “iba” s Bolognou(článok napísaný 26.6. pred skončením zápasu Juventus-Lecce,pozn.). Keď sa však pozrieme na priemerný vek lavičiek: Barca 23,9 a Juve 27,9. To ukazuje, že Juve je na tom predsa o niečo horšie. Výmena Arthur-Pjanič im pomôže z dlhodobého hľadiska. V lige nemajú už dlhé roky konkurenciu a môžu si toto omladenie kádra dovoliť. Barca však súperí s Realom Madrid každý jeden rok. Teraz dokonca ťahá za kratší koniec, hoci zaradili do zostavy viacero mladíkov. Možno naopak im dá táto výmena čas na dozretie týchto hráčov a Pjanič prinesie skúsenosť, a predsa bude mladší ako Busi či Vidal.

Faktor 3: Ako inak peniaze

Podľa posledný informácií má Arthur zarobiť v Juve až dvojnásobok toho čo na Camp Nou. Ak by aj neodišiel z Barci, čoskoro by si tento stredopoliar vypýtal vylepšenie zmluvy aj tam. O Pjaničovej zmluve som detaily nečítal ani nezachytil ale očakávam, že bude o niečo lacnejší. Okrem toho mali oba tímy menší deficit, ktorý vďaka tejto operácii vyrovnali.

Ak to mám na konci zhodnotiť…v Barcelone vyhrala politika a podnikanie nad futbalom. Hoci som napísal pár svojich hypotéz o tom, prečo by mohol byť predaj pre Barcu dobrý obchod, stále si myslím, že Arthur sa štýlom hry viac hodí na Camp Nou a mohol dostať viac času na to aby sa ukázal. Pjaniča však ako hráča uznávam už od pôsobenia v Ríme. Nechcem ho dopredu odsudzovať a nastaviť mu latku tak vysoko, že by ju nikdy nemohol preskočiť. Z pohľadu Juventusu ide o menší risk. Arthur je skvelý hráč ale trochu nekonzistentný. Záblesky geniality strieda priemer. Či dokáže dorasť futbalistu, s ktorým ho porovnávajú, Xaviho sa ešte len ukáže. Na konci hodnotím tento obchod ako výhru Juventusu. Jediné čo by mohlo vedenie katalánskeho tímu ospravedlniť, by bolo zvýšenie minutáže pre odchovancov. Preto zatiaľ len čakám, čo z toho bude. Či sa budem smiať alebo plakať ukáže až čas.

One thought on “Barca predáva Arthura, monumentálna chyba či dobrý obchod?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: